Інформуємо фізичних осіб-підприємців, які не здійснюють підприємницьку діяльність

Кам’янський відділ обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в межах компетенції інформує, що за даними Головного управління Державної фіскальної служби України у Черкаській області станом на 01.03.2019 заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску мають   174    фізичних осіб-підприємців на загальну суму 1 482,5 тис. грн.

Тому звертаємося саме до цієї категорії платників. Не сплачуючи єдиний внесок, Ви позбавляєте себе права на зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу та прирощуєте заборгованість. Відповідно до закону сума недоїмки не підлягає списанню. Крім того, суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України від 02.06.2016 року  № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон) у разі пред’явлення виконавчого документа (вимоги) для примусового стягнення в органи державної виконавчої служби, державним виконавцем стягується з боржника виконавчий збір у розмірі 10% суми, що підлягає примусовому стягненню. Крім того, відповідно до ст. 42 Закону передбачено стягнення з боржника коштів на витрати виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій, розмір яких залежить від вжитих заходів державним виконавцем при примусовому стягненні заборгованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного соціального внеску.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII внесені зміни до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, щодо бази нарахування єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме – єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. Зміни в законодавстві набули чинності з 01 січня 2017 року.

У разі якщо у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу не отримано дохід (прибуток), платник зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (у 2017 році – 704,00 грн на місяць; у 2018 році – 819,06 грн на місяць, у 2019 році – 918,06 грн).

Звертаємо увагу, що обов’язок щодо сплати єдиного внеску зберігається за фізичними особами-підприємцями до моменту державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі – Закон № 755) фізична особа — підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Перелік документів, що подаються для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначений ч. 4 ст. 18 Закону № 755.

Враховуючи викладене, рекомендуємо у найкоротші терміни погасити заборгованість зі сплати єдиного внеску та своєчасно сплачувати належні суми єдиного внеску в подальшому, а у разі не здійснення Вами підприємницької діяльності – подати необхідні документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

  • Переглядів: 20
  • 11.04.2019