Рак шийки матки: що викликає хворобу та як їй запобігти
Боротьба з онкологічними захворюваннями в Україні набуває все більшої актуальності. Висока захворюваність та смертність від раку змушують суспільство шукати ефективні шляхи для вирішення цієї проблеми.
Прояви онкологічного захворювання
На ранніх стадіях рак шийки матки може не проявлятися жодними симптомами, але з прогресуванням хвороби можуть з’явитися такі ознаки:
- незвичні виділення: водянисті, слизові або кров’янисті виділення, які не пов’язані з менструальним циклом, потребують уваги та обстеження.
- біль у нижній частині живота або тазу: постійний або періодичний біль може бути симптомом захворювання, зокрема – онкологічного.
- кровотечі: міжменструальні кровотечі або кров після статевого акту можуть бути ще однією ознакою раку. Зверніть увагу і на кровотечі після менопаузи.
- біль під час статевого акту: болісні відчуття під час сексу можуть свідчити про проблеми з шийкою матки.
- незвичайні випадки неправильного сечовипускання або порушення функцій сечового міхура: рак шийки матки може вплинути на сечовий міхур і спричиняти труднощі у сечовипусканні.
- втрата ваги та загальна слабкість: втрата ваги без очевидної причини, а також загальна слабкість і втома можуть бути ознаками захворювання, що прогресує.
Наскільки рак шийки матки поширений на Черкащині
За даними Національного канцер-реєстру, останні три роки за кількістю онкозахворювань Черкащина лишається другою в Україні після Кіровоградщини. Захворюваність на злоякісні новоутворення торік становила 429,3 випадки на 100 тис. населення.
Рак шийки матки — одне з найбільш поширених онкологічних захворювань серед жінок, але завдяки сучасним методам профілактики і ранньої діагностики можна значно знизити ризик його розвитку.
- У 2022 році на рак шийки матки у Черкаській області захворіла 131 жінка, у 2023 – 113 жінок.
- Від цього виду раку в 2022 році загинуло 55 жінок, у 2023 році – 57.
Захворюваність на рак шийки матки у 2023 році з числа вперше виявлених за стадіями становила:
- І стадія – 29,1%,
- ІІ стадія – 20,9%,
- ІІІ стадія – 33,6%,
- ІV стадія – 10,0%,
- захворюваність, виявлена під час профілактичних оглядів – 6,4%.
Найвищі показники захворюваності фіксували у Черкаській міській, Смілянській міській, Уманській, Золотоніській, Звенигородській, Шполянській територіальних громадах.
Профілактика раку шийки матки
Регулярний скринінг
Є критично важливим для раннього виявлення передракових змін, які можуть призвести до раку шийки матки. Своєчасне виявлення та лікування можуть запобігти розвитку інвазивного раку і значно покращити прогноз.
Тому регулярні ПАП-тест (цитологічний тест) і тестування на ВПЛ, а також відповідне лікування при виявленні аномальних результатів, є ключовими для профілактики і боротьби з раком шийки матки.
Вакцинація проти ВПЛ
Щеплення проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) є одним з найефективніших засобів профілактики. ВПЛ — це вірус, який стає причиною більшості випадків раку шийки матки.
Вакцини Gardasil і Cervarix, захищають від найбільш небезпечних штамів ВПЛ, які й можуть призвести до розвитку онкології. Рекомендується вакцинувати дівчат і хлопців у віці від 11 до 12 років, але також можлива вакцинація для молодих людей до 26 років.
Здоровий спосіб життя
Збалансоване харчування, регулярні фізичні вправи та відмова від шкідливих звичок, які підвищують ризик розвитку раку (куріння), не лише покращать якість життя, а й можуть знизити ризик виникнення онкологічних захворювань.
Лікування інфекцій
Хронічні інфекції, зокрема хламідіоз і герпес, можуть підвищити ймовірність розвитку ракових змін. Важливо звертатися до лікаря за появи будь-яких підозрілих симптомів і проходити регулярні обстеження.
Зміцнення імунної системи
Імунна система допомагає організму боротися з вірусами і зменшує ризик розвитку ракових захворювань. Тому дуже важливо її зміцнювати і підтримувати на високому рівні:
- Споживати достатню кількість вітамінів, мінералів і антиоксидантів,
- Забезпечити собі достатній відпочинок
- Знизити рівень стресу
Профілактика раку шийки матки може суттєво зменшити ризик і покращити загальний прогноз.
Своєчасне виявлення і лікування передракових станів допоможуть запобігти розвитку інвазивного раку і забезпечити краще здоров’я на довгі роки!
Кам’янське відділення ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»