Кам’янська міська територіальна громада
Черкаський район, Черкаської області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Обмороження: ризики, уникнення та перша допомога у холодні дні

Дата: 07.02.2025 09:20
Кількість переглядів: 41

 

Фото без опису

Що таке обмороження?

Це ушкодження будь-якої частини тіла, викликане впливом низьких температур. Крім низької температури розвитку обмороження додатково сприяє вологе повітря та вітер.

Найчастіше піддаються впливу холоду периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

Небезпека обмороження зростає при нерухомості (тривалому перебуванні на одному місці), порушенні нормального кровообігу (тісне взуття, незручний одяг).

Небезпечний мороз для ослаблених, втомлених, голодних, хворих людей.

Як уникнути обмороження

  1. Загартовуйте поступово організм і привчайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У профілактиці обморожень це має велике значення.
  2. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокний. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти особам, в яких сильно пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шалика. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхувальної тканини, що не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу.
  3. Не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє утраті тепла, в той же час викликаючи ілюзію тепла. Додатковим негативним чинником є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження.
  4. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду; носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові.
  5. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
  6. Не носіть на морозі металевих прикрас. По-перше, метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстні на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок.
  7. Використовуйте допомогу колег. Слідкуйте за станом обличчя оточуючих, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень.
  8. Повернувшись додому після довготривалої прогулянки на морозі, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, вух та носа. Якщо на відкритому повітрі ви відчуваєте переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження.
  9. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку.

Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Якщо ви не любите екстремальних відчуттів, то у великий мороз не виходьте з приміщення без потреби!

Перша до медична допомога при обмороженнях

Помістіть постраждалого в тепле приміщення. Змініть холодний одяг на теплий або накрийте теплими ковдрами.

Дайте постраждалому солодкий теплий чай, або інший теплий напій.

Розтирайте щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, розтирайте м’якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю до почервоніння і появи поколювання. Ні в якому разі не слід розтирати снігом, бо сніг охолоджує обморожені ділянки та пошкоджує шкіру.

Попросіть постраждалого під час розтирання рухати ушкодженою кінцівкою.

Ці рекомендації застосовуйте тільки при першому ступені обмороження. В інших випадках на відморожене місце покладіть пов’язку з товстим шаром вати, зафіксуйте її і негайно доправте постраждалого до лікарні.

Бажаємо здоров’я, бережіть себе!

 

Камянське відділення

ДУ «Черкаський обласний центр контролю

та профілактики хвороб Міністерства  охорони              

здоров’я України»

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень