Інсульт та стрес: як знизити рівень тривоги
Стрес є одним із головних факторів ризику інсульту, оскільки підвищує артеріальний тиск, сприяє запаленню в судинах і може провокувати шкідливі звички (переїдання, куріння, вживання алкоголю). Тому зниження рівня тривоги — це не лише про покращення самопочуття, а й про реальне зниження ризику серцево-судинних захворювань.
В умовах війни та пов'язаного з нею стресу в Україні спостерігається зростання кількості інсультів, особливо серед людей працездатного віку. Медики навіть називають це явище «воєнною» хворобою.
Тож щоб зменшити вплив стресу на власне життя, ви можете змінити поведінку й сформувати нові звички.
Зробіть фізичну активність частиною вашого життя. Дослідження підтверджують, що регулярні фізичні вправи можуть зменшити стрес та полегшити симптоми тривоги. Нагадаємо про рекомендацію для дорослих займатися щонайменше 150 хвилин на тиждень фізичною активністю помірної інтенсивності.
Подбайте про збалансоване харчування. Наш раціон впливає і на психічне здоров’я. Так, в одному з досліджень йдеться про те, що вищий рівень стресу в його учасників був пов’язаний з нездоровим харчуванням. Тож вживайте достатньо овочів та фруктів (400–600 г на добу), цільних продуктів.
Скоротіть час з гаджетами. Низка досліджень доводять зв’язок між надмірним використанням смартфонів і підвищеним рівнем стресу. Чим більше ви проводите часу у телефоні, тим гірший ваш психологічний стан.
Знайдіть час для себе. Доведено, що піклування про себе допомагає знизити рівень стресу. Це може бути читання, медитація та будь-яке інше хобі.
Проводьте час з рідними й друзями. Добрі справи, волонтерство та допомога іншим допоможе почуватися краще. Крім того, коли ви залишаєтесь на зв’язку з близькими, відчуваєте спокій та згуртованість.
Встановіть особисті кордони. Їхнє встановлення дозволяє вам усвідомити власну цінність — чи то у кар’єрних прагненнях, чи то в стосунках.
Не прокрастинуйте (візьміть під контроль свій стрес). Намагайтеся планувати вашу діяльність: складіть список справ та дотримуйтесь термінів, не відкладайте плани на потім. Прокрастинація погіршує вашу продуктивність, тож ви змушені будете надолужувати втрачене. А це привід для стресу, що негативно позначається на вашому здоров’ї.
Обіймайтеся. Існують дослідження, які доводять, що обійми допомагають знизити рівень стресу та кров’яний тиск, а отже, зменшити ризик серцево-судинних захворювань.
Не бійтеся звертатись по допомогу до лікаря, він допоможе пропрацювати наслідки стресу та визначити, як діяти наступного разу.
Кам’янське відділення
ДУ «Черкаський обласний центр контролю
та профілактики хвороб Міністерства охорони
здоров’я України»