Кам’янська міська територіальна громада
Черкаський район, Черкаської області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Проблема аутоагресії: говоримо про болісні моменти та як знайти вихід

Дата: 13.03.2025 12:11
Кількість переглядів: 34

 

Фото без опису

Аутоагресія — це форма поведінки, при якій людина завдає собі фізичної або психологічної шкоди. Вона може мати як очевидні прояви, так і приховані форми, наприклад, надмірне вживання алкоголю, неконтрольоване споживання їжі або свідоме ведення способу життя, що призводить до саморуйнування. Цей вид агресії, спрямований на себе, проявляється по-різному, залежно від обставин і особистісних характеристик людини.

Часті покарання в дитинстві можуть призвести до аутоагресії у дорослому віці. Якщо дитину постійно сварили та карали, подорослішавши, вона може несвідомо застосовувати покарання до себе.

Деякі з проявів аутоагресії:

– фізичне пошкодження – це можуть бути удари по собі, укуси, подряпини, нанесення опіків тощо;

– саморізання – нанесення собі порізів і ран, зазвичай за допомогою гострих предметів, таких як ножі, леза тощо;

– залежності – вживання наркотиків, алкоголю або передозування ліками;

– зловживання їжею – надмірний апетит, споживання некорисної їжі у великій кількості, харчування тільки фаст-фудом або повна відмова від їжі.

Причин аутоагресії може бути безліч, але завжди це комплексна проблема та досить багатогранне явище, що потребує дуже уважного дослідження і часто – психотерапії.

Можливі причини виникнення аутоагресії:

1. Психічні захворювання – такі як депресія, тривожні розлади, розлади особистості, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та розлади харчової поведінки. Люди можуть використовувати аутоагресію як спосіб впоратися з емоційною хворобою.

2. Травматичний досвід. Люди, які зазнали травматичних подій (або були їх свідками) – таких як фізичне або сексуальне насильство, насильство в дитинстві або інші види знущань, – можуть використовувати аутоагресію як спосіб вираження свого болю, спробу реалізації контролю чи зняття емоційної напруги і болю.

3. Неспроможність регулювати емоцій. Деякі люди можуть використовувати аутоагресію, оскільки мають обмежені навички регуляції емоцій. Вони відчувають труднощі у вираженні своїх почуттів чи знаходженні здорових способів справлятися зі стресом та емоційними викликами.

4. Потреба контролю – дехто намагається таким чином повернути собі владу над власним тілом та емоціями, полегшити важкі стани та почуття та хоч якось вплинути на ситуацію і своє життя.

5. Привернення уваги – іноді діти чи підлітки вдаються до такого способу, щоби привернути увагу до свого болю та страждань, які можуть висловити іншими способами.

Під час війни це сумне явище стало дуже поширеним. Війна створює складні та екстремальні умови, які можуть сильно впливати на психічний добробут людей. У таких ситуаціях важливо шукати підтримку, медичну допомогу та психологічний супровід.

Якщо ви помітили в себе чи у ваших близьких будь-які прояви завдання собі шкоди, дуже важливо звернутися за кваліфікованою допомогою.

У більшості випадків із часом цей процес не тільки не зупиняється, а стає більш інтенсивним, а наслідки стають важчими.

Тож важливо «ловити» у себе чи у близьких перші прояви та вживати заходів – звертатися за допомогою до медичних, соціальних та психологічних працівників – психологів та психіатрів.

І тільки потім, отримуючи професійний супровід, ви можете використовувати додаткові способи впоратись з аутоагресією у себе чи у близьких:

1. Говоріть про свої почуття. Намагайтеся бути відкритими і чесними щодо своїх емоцій. Спілкуйтеся з довіреними друзями, членами сім’ї, терапевтом – це допоможе не тільки усвідомити та зрозуміти коріння ваших проблем, а й знайти здорові способи справлятися з ними.

2. Вчіться розпізнавати та регулювати емоції. Ви можете практикувати різні стратегії, такі як глибоке дихання, медитація, фізична активність, техніки релаксації та інші способи, які допомагають зняти стрес і зменшити напругу.

3. Шукайте свої способи самовираження. Це може бути щоденник, мистецтво, творчість, листи, танці чи спорт. Знаходьте активності, які допомагають вам «каналізувати» свої емоції та висловити свої почуття без шкоди для себе.

4. Створіть власну соціальну мережу, що вас підтримує. Важливо мати поруч таких людей, які можуть надати вам емоційну допомогу. Зверніться до друзів, сім’ї або певних соціальних груп, де можна поділитися своїм досвідом та отримати підтримку від людей, які розуміють ваше становище.

Ми всі зараз переживаємо дуже важкий досвід, і справлятись з усіма почуттями дуже важливо. Таким чином ми забезпечуємо собі майбутнє.

Тож основним завданням кожного українця сьогодні є зберегти свою цілісність, опанувати максимально коректні способи регулювання свого стану та стати ще більш стійкими та сильними, аби продовжувати рух до перемоги і подальшого відновлення життя.

Кам’янське відділення

ДУ «Черкаський обласний центр контролю

та профілактики хвороб Міністерства охорони

здоров’я України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень